Az Európai Bizottságtól mostanáig összesen 280 milliárd forintnyi számlaalapú kifizetés érkezett a 2014-2020-as ciklus terhére, míg idehaza az előlegekkel együtt már 2927 milliárd forintnyi kifizetés történt meg, így valóban van likviditáshiány az EU-s programokban, de ez menedzselhető és tartható az idei évre rögzített 2,4%-os GDP-arányos eredményszemléletű államháztartási hiánycél - hangsúlyozták a Közgazdász-vándorgyűlésen a Miniszterelnökség vezetői.
A korábban beharangozott 18 milliárd forinton túl további 3 milliárd forint úszhat el az uniós pályázatok és pénzek útját követő informatikai rendszer, az EMIR fejlesztésére kifizetett támogatásból - tudta meg brüsszeli forrásból a Zoom.hu. Az illetékes helyettes államtitkár szerint nincs még veszve semmi, a magyar kormány nem tekinti lezártnak az ügyet.
Az eddig benyújtott uniós pályázatok közül összesen 11 ezret kell értékelnie az állami projektértékelőknek, 10700 értékelését már elkezdték, illetve ebből 6 ezret már le is zártak, ezek kihirdetése pedig a következő hetekben várható - jelezte a mai parlamenti projektmenedzseri ülés keretében Dányi Gábor. A Miniszterelnökség helyettes államtitkára azt vetítette előre, hogy a legnépszerűbb uniós pályázatokban, így például a prototípus fejlesztési pályázatban május-június körül meglesznek az eredmények. Az ülésen elhangzott, hogy az uniós pályázatok dömpingjéhez igazodik a Pest megyének szóló 80 milliárdos magyar pályázatok meghirdetési ütemezése, amelynek drasztikus megemelésére is elhangzott szakmai felvetés. Az eseményről szóló másik beszámolónk:
A 2014-2020-as uniós pénzek lekötése terén mind a négy fontos mérőszámban kiugróan jobban áll Magyarország a többi visegrádi országnál - derül ki a legfrissebb összesítésből.
A közép-magyarországi, illetve azon kívüli térség gazdaságfejlesztésére, valamint a humánerőforrás fejlesztésére jönnek még ki jövő héten dömpingszerűen uniós pályázatok, hogy március 31-ig az adott keretek 100%-ára megjelenjenek a pályázatok.
Miután most március 31-ig az összes pályázatot meghirdeti az intézményrendszer, fokozatos lesz a kb. 180 pályázat tényleges megnyitása, így június végéig nem lesz olyan nap, amikor 10-nél több pályázat beadhatósága nyílik meg - érzékeltette a következő három hónap továbbra is nagytempóját a Portfolio mai konferenciáján Dányi Gábor. A Miniszterelnökség helyettes államtitkára szerint nemcsak az ütemezett megnyitással készülnek a pályázati dömpingre, hanem az informatikai rendszer gőzerővel történő fejlesztésével is, amely a rendszer stabilitását és a felhasználóbarát felület kialakítását is egyszerre jelenti. Ennek pontos hátteréről és a változásokról Dányi Gábor részletesen beszélt a Portfolio-nak két héttel ezelőtt. További részletek:
Vasárnaptól a pályázói elektronikus rendszer több felületét érintő fejlesztés került bevezetésre, többek között a ritkán használt menüpontok mérete kisebb lett és a navigációs menüsáv színe megváltozott. A fejlesztések részleteiről már korábban Dányi Gábor, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára beszámolt a Portfolionak:
Fél órával, azaz kb. 20%-kal rövidebb idő alatt ki lehet tölteni egy uniós pályázat támogatási, illetve kifizetési kérelmét mostanában, mint az előző ciklus elektronikus rendszerében - derül ki egy friss videóból. Lényeges bürokráciacsökkentés zajlott tehát le a háttérben, mert kevesebb adatot kér az új rendszer; az igazi forradalmat azonban még csak most készítik elő a háttérben. Az a cél ugyanis, hogy olyan stabil és gyors elektronikus pályázati felületet hozzon létre az állami tulajdonban lévő üzemeltető, hogy a minősége vetekedjen a piaci pénzügyi szektor szolgáltatási színvonalával - jelezte a Portfolio-nak Dányi Gábor. A Miniszterelnökség helyettes államtitkára elárulta, hogy ehhez a forradalmi célhoz szokatlan, felhasználói értékítéleten alapuló ösztönző rendszer társul, azaz a pályázati felületet használók objektív pontozásos visszajelzésein is múlik, hogy ki mennyit kereshet az üzemeltető cégnél.
A szerda éjfélkor megnyílt uniós kapacitásbővítési pályázat 18 milliárd forintos keretösszege 40 milliárd forinttal 58 milliárd forintra fog nőni és 120-130 milliárd forintnyi támogatási igényig nincs tényleges hatósági szándék a pályázat felfüggesztésére - hangzott el a mai parlamenti projektmenedzseri ülésen. A jelentős keretemelést már a korábbi üléseken is szorgalmazták a pályázati tanácsadói szakma képviselői, amely így beért, de a döntésben az is szerepet játszott, hogy ezekről az uniós pénzekről gyorsan lehet dönteni és gyorsan ki is tudják fizetni a céljuttatásban érdekelt állami dolgozók. A hír összességében nagyon kedvező azoknak a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak, amelyek termelési kapacitásaik bővítése érdekében nagy lendülettel ráugrottak a pályázatra, és már 48 milliárd forintnyi igényt benyújtottak. A mai jelzés alapján ugyanis jó eséllyel kapni fognak pénzt, hiszen várhatóan február 28-ig nem is függesztik fel a pályázatot. A mai eseményen számos további fontos információ is elhangzott az uniós pályázatok részleteiről.
Az EU28-ban elfogadott mintegy 430 Operatív Program fele mögötti intézményrendszert még nem auditálta az Európai Bizottság, miközben Magyarország nagyon gyorsan halad a pályázati pénzek kiosztásával, és emiatt kiemelt figyelem övezi brüsszeli auditorok és más tagállamok felől - jelezte a mai projektmenedzsment egyeztetés keretében Dányi Gábor. A Miniszterelnökség helyettes államtitkára emlékeztetett arra, hogy a tagállamok első harmadában járunk minden fontos pályázati rendszerbeli mutatót tekintve. Éppen ezért a tárca egy összefoglalót készít, amely elmagyarázza az európai partnereknek a pontos hátteret és kereteket. Arról, hogy Magyarország a hatodik helyen állt június végén a tagállamok között a nyerteseknek már megítélt pályázati pénzek terén, két hete írtuk meg:
A 2014-2020-as uniós ciklusban a támogatott projektek teljes volumene már 3221 milliárd forintnál jár, és az intézményrendszer negyedévente kb. 1000 milliárd forintnyi új kötelezettségvállalásra képes, így a közel 9000 milliárd forintnyi 7 éves keret alapján reális az a célkitűzés, hogy hat negyedév múlva az összes uniós pénzről döntés születik - jelezte az MKT közgazdász-vándorgyűlés EU-források szekciója keretében Dányi Gábor.
Nem kell szétválasztani a K+F+I célú uniós pályázatoknál a költségtételeket, így tehát az a céges nyertes, amely 25 millió forintot meghaladó EU-támogatást nyert, mentesül a közbeszerzési kötelezettség kiírása alól - hangzott el a Miniszterelnökség részéről a mai parlamenti projektmendzsment egyeztetésen. Ez tehát gyorsabb projektkezdést és támogatás kifizetést tesz lehetővé. Hosszas vívódás után viszont eldőlt az is, hogy az új állami projektértékelői rendszerben kerül értékelésre az a 2700 darab felhívás, amely még tavasszal érkezett be a prototípus-fejlesztési pályázatra (GINOP-2.1.7). Ez a döntés viszont rengeteg pályázó számára elhúzódó eredményhirdetést vetít előre.
A kormány az uniós források kifizetésének felpörgetésére készül és közben feláll a visszatérítendő uniós források elosztásának intézményrendszere. Többek között ezeknek a kérdéseknek szentel külön konferenciát a Portfolio március 10-én Uniós Források 2016 címmel, amelynek részletes programja itt érhető el, regisztrálni pedig itt lehet.
A pályázói észrevételek alapján több újítás is történt az egységes elektronikus pályázati ügyintézési felületen (EPTK), így sokkal inkább felhasználóbaráttá vált - hívja fel a figyelmet a palyazat.gov.hu-n megjelent közlemény. Ez azt jelenti, hogy folyamatosan gyógyul a gyermekbetegségekből a rendszer, hiszen korábban számos kisebb-nagyobb, sőt bosszantó hiba nehezítette az ügyintézést, illetve a pályázatok gördülékeny benyújtását. A túl sok kattintgatásból eredő nehézségek kiküszöbölését január végére ígérte Dányi Gábor, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára, és ezek mostanra meg is oldódtak.
Január végére sikerül megoldani a pályázati kitöltő programok adatrögzítésénél a túl sok kattintgatásból eredő problémát, illetve hozzáférhetővé válnak a régebbi dokumentumok, az új elektronikus pályázati rendszer teljeskörű működése pedig március végére várható - jelezte a Világgazdaságnak Dányi Gábor.
A 2014-2020-as új uniós fejlesztési ciklus terhére eddig 1400 milliárd forintnyi keretösszeggel írtak ki pályázatokat, és szilveszterig további 1600 milliárdos keretösszeggel jelennek meg kiírások - jelezte a fontos összegző adatokat egy mai parlamenti bizottsági ülésen Vitályos Eszter. A Miniszterelnökség államtitkára által jelzett adatok azt jelentik, hogy év végén a "piacon lévő" 3000 milliárd forintnyi pályázat a 7 évre szóló teljes uniós keret közel 40%-át tenné ki. Közben az is elhangzott az ülésen, hogy a GINOP felhívásaira eddig már ötezren nyújtottak be pályázatot és a támogatási igények alapján már több mint 120 milliárd forintnyi támogatásról döntött az illetékes Irányító Hatóság.
Az exit pollok szerint George Simion vezet.
Egy karimás szupercellát is lencsevégre kaptak.
Egyelőre nem árulta el, mikor dönthet így.
Ezrek távoztak önként a minisztériumtól.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.